Mgr. Bc. Lucie Machová

Lucie Machová
Fyzioterapeut reprezentace Juda
Fyzioterapeut reprezentace Sportovní gymnastiky mužů a žen
Letní OLYMPIJSKÉ HRY Rio de Janeiro – fyzioterapeut CZECH MEDICAL TEAM

Už od dětství mne vše neustále táhlo pomáhat lidem. Milovala jsem poznávání bylinek a hlavně k čemu je můžeme využít. Od mala jsem hodně sportovala a jelikož moje trenérka byla sportovní lékařka, tak vnímaní každoročních sportovních prohlídek po jejím boku mne neskutečně oslovovalo. I jí vděčím za první ukazování mé životní cesty a lásky, aniž by o tom věděla. Sportovní gymnastika mi poskytla nadprůměrné vnímání vlastního těla, vnímání pohybu v prostoru a mimo jiné i širokou paletu cviků pro své klienty. V prvním ročníku na gymnáziu jsem se dozvěděla o oboru Fyzioterapie. Ten blesk z čistého nebe a doslova cinknutí „Ano, tohle chci umět“ už vytvořilo jasnou cestu, která ovšem byla trošku klikatá, přestože cíl byl jasný – studovat Fyzioterapii. Stejné cinknutí proběhlo na dni otevřených dveří na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. A věřte, cinknutí to bylo tak hodnotné, že jsem na fakultě zůstala 7 let a vystudovala dva obory. Bakalářský program Aplikované tělesné výchovy a magisterský program Fyzioterapie. Aplikovaná tělesná výchova mi dala didaktiku a pochopení různých sportů, kterými jsem si musela projít, jak technicky, tak výkonnostně. Což mne hodně posouvá při rehabilitaci sportovců. Ale tento obor se zaměřuje i na pohybové aktivity pro lidi s nerůznějším handicapem. Ať už sluchovým, tělesným, zrakovým či mentálním. 

Obor Fyzioterapie na FTK UP v Olomouci dodnes považuji za velmi kvalitní ba nejkvalitnější v naší republice. Osobní přístup, prostor a čas na praktické dovednosti, ale zároveň velmi těžká teorie nás připravila nejen na práci v ambulancích, ale mnozí z nás jsou aktivní i ve vzdělávání, přednášení na konferencích nebo ve vědecké činnosti.  Významných jmen na této fakultě je a bylo opravdu hodně. Nerada bych na někoho zapomněla, ale mezi ty nejvýznamnější a i mému srdci nejbližší je Doc. Stejskal, Mudr. Jiří Poděbradský, Doc. Kateřina Neumannová, PhDr.Smékal, Mgr. Urban a další.

Po ukončení studií vzniklo zanedlouho i Rehaspiro, v tu dobu ještě v Šumperku. Přicházely krásné zkušenosti a pracovní nabídky. Ze sportovní terapie bych zmínila chronologicky Fyzioterapii u české reprezentace žen a mužů ve sportovní gymnastice. Díky sportovní gymnastice a odvedené práci jsem se dostala do Olympijského lékařského a fyzio týmu. Následně mi byla nabídnuta práce jako fyzioterapeut  u české reprezentace juda, se kterými spolupracuji dodnes. Komunikace s hlavním trenérem Petrem Lacinou je neskutečná a opravdu mezioborová. Stejně tak práce s judisty jako Lukáš Krpálek, Pavel Petřikov, Jaromír Ježek a dnes i David Klammert a David Pulkabek a další je opravdu obohacující i na lidské úrovni.

Mým největším dosavadním zlomem byla ale kombinace takového mého čtyřlístku a vše se odehrávalo společně po dobu pěti let.

  1. Práce v ambulanci s akutními i chronickými lidmi.
  2. Práce u vrcholového sportu.
  3. Výuka studentů v praktických předmětech na Fakultě sportovních studií v Brně oboru Fyzioetrapie. Přednášení na lékařských a rehabilitačních konferencích.
  4. Studium postgraduálního programu oboru Kinantropologie na FSSPS V Brně.

S Olympijským týmem jsem se podívala na několik akcí, největší z nich byly Letní Olmypijské Hry v Riu De Janeiru 2016. A uvidímě jak dopadnou hry v Tokiu, kam mám odevzdanou akreditaci. Tato zkušenost do mé praxe mi dala hlavně spolupráci s významnými lékaři naši republiky a spoustu dalších cenných kontaktů, jak v lékařském oboru, tak i v trenérském.

Na další mé pracovní snahy se můžete podívat i chronologicky. 

Pracovní úspěchy:

Člen českého olympijského medical teamu
Evropský olympijský festival mládeže EYOF, Gyor, Maďarsko

2017

Člen českého olympijského medical teamu
Letní olympijské hry, Rio de Janeiro, Brazílie

2016

Člen českého olympijského medical teamu
1. Evropské hry, Baku, Azerbajdžan

2015

Asistent na Katedře podpory zdraví, Fakulta sportovních studií MU Brno

2013-2017

Vlastní nestátní zdravotnické zařízení Rehaspiro

2012
Přednášky:

Posturálně dechový trénink – Sympozium pro pneumology Olomouc

Respirační trénink – přednáška pro trenéry reprezentace lukostřelců

Sport and quality of life – The implications of Respiratory Muscle Training in Professional Athletes

Pneumologické adventní sympozium – Pohybové aktivity a respirační fyzioterapie u pacientů s CHOPN

Breathing in health and disease: Non-pharmacologicalmethods to support breathingpattern Téma: Activationofbreathingmuscles as a part of sport training

2017

SEMINÁŘ: Nejnovější trendy využití poznatků sportovní medicíny v tréninkové praxi –  postupy aktuálně zaváděné v AGEL Sport Clinic
Téma: Trénink dechových svalů –  moderní součást sportovního tréninku

Odborná akce: Dýchání ve zdraví a v nemoci – nefarmakologické postupy pro podporu dechového vzoru.
Téma: Jak ovlivnit dechový vzor a sílu dýchacích svalů u sportovců?

Konference ČSTL
Téma: Aktivace dechových svalů jako součást sportovního tréninku

2016

III. Mezinárodní konference fyzioterapie REHASPRING “Funkční a kondiční trénink ve fyzioterapii”
Téma: Dechová rehabilitace v rámci kondiční přípravy ve sportovní gymnastice. Mgr. Machová Lucie, Mgr. Neumannová Kateřina Ph.D.

2013

XXI. Šumperské dny alergologie a klinické imunologie
Téma: Adherence k pohybové léčbě u pacientů s bronchiálním astmatem. Machová L., Neumannová K. 2012 Machová L., Janíčková H., Dýcháme správně? Alergie, Asthma, Bronchitida. (1/2012, str. 26-28

2012

XVII. Luhačovické pediatrické dny (Onemocnění adolescentů)
Téma: Vadné držení těla u dětí s bronchiálním astmatem. Machová L., Neumannová K.

XX. Šumperské dny alergologie a klinické imunologie
Téma: Generalizace funkčních poruch pohybového systému u pacientů se sníženými ventilačními parametry. Machová L., Neumannová K. – publikace ve sborníku abstraktů.

2011

XIX. Šumperské dny alergologie a klinické imunologie
Téma: Dechová rehabilitace pomocí Threshold PEP a IMT u dětí s asthmabronchiale. Machová L., Burianová K. –  publikace ve sborníku abstraktů.

2010

XVII. Moravskoslezské dny
Téma: Vliv posílení břišního svalstva na ventilační parametry, hodnoty výdechového ústního tlaku a rozvíjení hrudníku u dětí s asthmabronchiale v rámci komplexní lázeňské léčby. Machová L., Burianová K., Vařeka I., Vařeková R., Rýdlová J., – publikace ve sborníku abstraktů.

2008
Ze školní lavice:

Státní zkouška Mgr. s vyznamenáním, cena děkana za diplomovou práci na téma: Vliv komplexní lázeňské léčby na změnu ventilačních parametrů rozvíjení hrudníku u pacientů s asthmabronchiale dětského věku. Vedoucí práce Mgr. Kateřina Burianová

2008

Získání oprávnění k výkonu povolání v oboru Fyzioterapeut 2007

2007

Studium na katedře Fyzioterapie FTK UP Olomouc 2006, státní zkouška Bc. v oboru Fyzioterapie s vyznamenáním.

2003-2006

Studium Bakalářského programu Aplikované tělesné výchovy na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Státní zkouška Bc.

2001-2004